پارک جهانی

نخستین پارک زیر زمینی جهان

نخستین پارک زیرزمینی جهان در نیویورک و در قالبی آزمایشی آماده میزبانی از گردشگران و شهروندان این شهر شلوغ است.

پارک زیرزمینی نیویورک پروژه‌ای آزمایشی است که از سوی پژوهشگران آزمایشگاه لولاین (Lowline) اجرایی شده است.

 

%alt

پارک زیرزمینی نیویورک در یکی از ایستگاه‌های متروکه مترو در ناحیه منهتن و با صرف هزینه اولیه 200 هزار دلار ساخته شده است. جیمز رمزی (James Ramsey) مهندس و پژوهشگر سابق سازمان ملی هوانوردی و فضایی کشور آمریکا، ناسا، و دان براش (Dan Barasch) مسئولیت مدیریت و هدایت این پروژه تحقیقاتی شهری را بر عهده داشته‌اند.

%alt

نحوه آزمایش نخستین پارک زیرزمینی جهان پیش از این در آزمایشگاه لولاین انجام شده بود. فضایی بدون شیشه و منفذ نوری که به‌طورکلی از طریق نور‌های ساتع‌شده از لوله‌های پلاستیکی روشنایی تغذیه می‌شد.

در پارک زیرزمینی لولاین بیش از 50 گونه گیاهی دیده می‌شود و طبق برنامه توسعه این پروژه، مساحت آن به اندازه یک زمین فوتبال رشد خواهد کرد. بر اساس پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته در لولاین، پارک زیرزمینی نیویورک تا پایان پروژه چیزی میان 2 تا 4 میلیون دلار هزینه در بر خواهد داشت و ممکن است متناسب با چالش‌های پیش روی تغییر کند.

%alt

تلاش دو مجموعه گروه طراحی راد (RAAD) در آمریکا و یک کمپانی تولید‌کننده آفتابگیر‌ها و تجهیزات هدایت نور آفتاب در کره جنوبی طراحی و ساخته شده است نتیجه‌ای درخشان به همراه داشت به طوری که  صد‌ها متر پایین‌تر از سطح زمین، روشنایی کاملاً طبیعی و برخاسته از نور مستقیم آفتاب پدید آمده است.

%alt

_ منابع :

برچسب ها