استان مازندرانایرانگردیگردشگر خوب

دهکده مازیچال کجاست

سفر به بهترین و ناب ترین دهکده مازندران

مازیچال دهکده‌ای فوق العاده زیبا در نزدیکی کلاردشت و یکی از جذاب‌ترین نقاط گردشگری استان مازندران و کشور ایران است. در کلاردشت شما می‌توانید به بالای ابرها سفر کنید و مناظر شگفت انگیزی را ببینید. در فصل پائیز، جنگل‌های ابتدای جاده مناظر زیبا و رویایی دارند و در بهار، ارتفاعات پوشیده از گل‌های فصلی زیبا است و مناظر برفی قله‌های اطراف جلوه نمایی می‌کند، اما مناسب‌ترین فصل برای شب‌ ماندن ٬ تابستان است.

برای سفر به مازیچال از جاده چالوس به مرزن آباد بروید٬ سپس به سمت کلاردشت تغیر مسیر دهید٬ از میدان اصلی کلاردشت حدود 7 کیلومتر در جاده عباس‌آباد برانید تا به ابتدای جاده مازیچال برسید.

در مورد بررسی “ماز” و “مازی” در گویش محلی به معنی درخت بلوط است و “چال” به معنی گودال ٬ پس به یاد داشته باشید که سفر شما به گودالی پر از درختان بلوط است.البته این مسئله خیلی دقیق نمی‌باشد چرا که واژه ماز بر اساس لغت ‌نامه‌ی دهخدا به قلم شخص ایشان به معنای پر چین و شکن است و حتی واژه‌ی مازندران از همین کلمه گرفته شده است و نام کوهی است در تبرستان و سبب تسمیه ٔ او به مازندران همین بوده است.

سفر‌ها همیشه به مقاصد تاریخی و تفریحی ختم نمی‌شود ، گاهی باید جایی رفت تا روح انسان تازه شود. مقاصدی در دل طبیعت که شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بهترین انتخاب برای تماشا و تفریح در طبیعت، شمال کشور است. جایی که دریا، کوه و جنگل‌های انبوه ترکیبی فوق‌العاده دل‌انگیزی را ایجاد می‌کنند. بیشتر طبیعت‌گردان ایران، وقت خود را صرف کاوش در نوار شمالی ایران می‌کنند. روستا‌های مازندران را می‌توان جزو بهترین مقاصد گردشگری این استان دانست. به همین دلیل ما در این مطلب از گالری گردشگری قصد داریم تا شما را با یکی از دهکده های گردشگری مازیچال، دهکده‌ای فوق‌العاده زیبا که در نزدیکی کلاردشت قرار دارد آشنا کنیم ، پس با ما در ادامه مجله گالری همراه شوید.

ویژگی‌های جذاب مازیچال :

به دلیل موقعیت جغرافیایی این منطقه ، برای در امان ماندن از سرما و بارش برف و باران فراوان بهترین زمان برای لذت بردن از طبیعت این منطقه نیمه دوم بهار و تابستان است. در این زمان، زیبایی طبیعت در کنار هوای مطبوع ترکیب دلنشینی برای یک سفر به یادماندنی برای‌تان می‌سازد. مازیچال در پاییز و زمستان نیز زیبایی خاص زمان خود را دارد و اگر سرمای هوا و سختی جاده مانعی برای‌تان ایجاد نکند، تجربه فوق‌العاده‌ای برای‌تان خواهد ساخت. یکی از بهترین مکان‌ها برای دیدن ابرها ، دهکده مازیچال است. اینجا شما در ارتفاع 2600 متری خواهید ایستاد و دره روبه‌روی شما منطقه‌ای پر از درختان انبوه بلوط خواهد بود. نام مازیچال نیز به همین دلیل انتخاب شده است. مازی به معنای بلوط و چال نیز به معنی گودال است که ترکیب آن‌ها به زبان محلی کلمه مازیچال را پدید آورده است. هرچند که روایت‌های دیگری نیز از این نام در کتاب‌های تاریخی بیان شده است.

پیش از سفر حتماً از امکان ورود به منطقه مطمئن شوید و بعد از تماس با اداره محیط زیست وارد منطقه شوید. مازیچال امکانات اقامتی ندارد و به ندرت مکانی برای اجاره کردن گیر می‌آید٬ در صورتی که قصد چادر خوابی در ارتفاعات را دارید، حتماً لباس گرم و کیسه خواب همراهتان باشد. از ابتدا که وارد جاده خاکی مازیچال می‌شوید ممکن است مه شروع شده باشد. شما می‌توانید پیاده یا با ماشین مناسب به بالای منطقه بروید. هرچه در این مسیر پیشروی کنید بیشتر ارتفاع می‌گیرید و بعد از دقایقی خود را در بالای ابر‌ها خواهید دید. گویی اینجا خود آسمان است. مازیچال را می‌توان یکی از منحصر به‌ فردترین و بکرترین مناطق طبیعی ایران دانست. در اینجا فقط حدود 60 ال 70 خانواده در کلبه‌های چوبی زیبایی زندگی می‌کنند، البته آن‌ها فقط تا اواخر پاییز در منطقه می‌مانند و زمستان مازیچال را ترک می‌کنند. حس آرامش و سبکی که در مازیچال به شما دست می‌دهد وصف نشدنی است.

دهکده مازیچال کجاست
دهکده مازیچال کجاست

اینجا نه خبری از آلودگی هواست نه صدای سرسام آورم اتومبیل‌ها . اینجا فقط صدای خوش طبیعت به گوش می‌رسد. صدای گله گوسفندان و پرندگانی که به شما خوش آمد می‌گویند. در نزدیکی کلبه افراد محلی، بوی نانی که در حال پخته شدن است حتماً به مشامتان خواهد رسید. خوش‌تر از این بو را دیگر نخواهید شنید. مردم محلی مازیچال بسیار صمیمی و خونگرم هستند. می‌توانید از آن‌ها لبنیات خوشمزه که محصول دست رنج خودشان است را تهیه کنید. در روستا مغازه و فروشگاهی وجود ندارد حتی‌الامکان مایحتاج خود را از کلاردشت تهیه فرمایید.

در مورد این روستا بیشتر بدانید :

مازیچال برق ندارد و مردم روستا از فانوس برای روشنایی در شب استفاده می‌کنند.

چه زمانی به مازیچال سفر کنیم؟

 

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم ، زمان سفر به این منطقه زیبا بستگی به علاقه‌های روحی خودتان دارد . در فصل بهار و تابستان هوا بسیار دل‌انگیز است. اینجا برخلاف نقاط معمول شمال کشور، خبری از هوای گرم و شرجی نیست. در ارتفاعات مازیچال همیشه نسیمی خنک در حال وزش است. در پاییز نیز طبیعت منطقه هزار رنگ می‌شود و شاید برای گرفتن عکس‌های هنری بسیار مناسب باشد. اما زمستان در مازیچال سخت و سرد است. اگر شما بتوانید سرما و مشکلات را تحمل کنید، دیدن اینجا در حالی که کاملاً پوشیده از برف است خالی از لطف نیست. در زمستان تقریبا تمام مردم محلی از اینجا کوچ می‌کنند.

پوشش گیاهی و جانوری منطقه :

 

پوشش گیاهی که منطقه مازیچال را در برگرفته از نوع جنگل‌های هیرکانی است. در اینجا انواع مختلف درخت‌های زیبا مانند بلوط، تمشک، توت، آلو جنگلی، سیب، نراد، فندق، سپیدار، افرا، گلابی و … وجود دارد. گفته می‌شود قدمت جنگل‌های این منطقه به عصر دوم زمین شناسی برمی‌گردد و حداقل 150 گونه گیاهی در اینجا وجود دارد. همین جنگل‌ها، خانه حیوانات مختلف و فراوانی است که از جمله آن‌ها می‌توان به دارکوب، قوچ، کبک، خوک، شغال، جوجه تیغی، بز، سنجاب، پلنگ، خرس، خرگوش، مار، لاک‌پشت، کبوتر و ده‌ها گونه دیگری از پستانداران، خزندگان و پرندگان وحشی اشاره کرد.

دهکده مازیچال کجاست
دهکده مازیچال کجاست

نکاتی که باید در سفر به مازیچال رعایت کنیم :

مازیچال یک منطقه خاص جغرافیایی است و سفر به آن با سفر به مناطق شهری کاملاً متفاوت است. شما باید قبل از مسافرت به این منطقه از وضعیت آب و هوای آن کاملاً مطلع باشید. در این دهکده نه فروشگاهی وجود دارد و نه مکانی برای اقامت ثابت . پیاده‌روی برای رسیدن به مازیچال نیازمند داشتن لباس و کفش مناسب است. اگر هم قصد چادر زدن در آنجا را دارید باید اصول حرفه‌ای چادر زدن و خوابیدن در شب را رعایت کنید. در اینجا هیچ وسیله برقی وجود ندارد. همچنین شما نمی‌توانید به هیچ وجه در مازیچال آتش روشن کنید. شما می‌توانید صبح به مازیچال بروید و قبل از تاریک شدن هوا به کلاردشت برگردید تا بتوانید در یک هتل یا خانه ویلایی مناسب اقامت نمایید.

سایر دیدنی‌های منطقه :

 

وقتی به مازندران برای دیدن مازیچال سفر می‌کنید. نمی‌توانید از دیدنی‌های فوق العاده‌ای که در نزدیکی همین منطقه هست بگذرید. در همین کلاردشت می‌توانید جاذبه‌های گردشگری فوق‌العاده‌ای را مشاهده کنید. مثلاً جاده کلاردشت به عباس‌آباد یکی از زیباترین جاده‌های ایران است که البته دارای استراحتگاه‌های فراوانی برای گردشگران نیز هست. همچنین در کلاردشت می‌توانید به دیدن دریاچه فوق‌العاده جذاب ولشت بروید. اگر اهل کوه‌نوردی باشید باید بدانید که مسیر رفتن به علم کوه در فاصله 20 کیلومتری کلاردشت واقع شده است. از دیگر دیدنی‌های منطقه می‌توان به سنگ سماور، مجتمع تفریحی باغ چمن، روستای هریجان، تپه باستانی کلارد و روستای سردآبرود اشاره کرد.

سفر به دهکده مازیچال
سفر به دهکده مازیچال

چطور به مازیچال سفر کنیم ؟

اگر می‌خواهید به این دهکده زیبا سفر کنید با فرض بر اینکه از پایتخت ایران شهر تهران حرکت می‌کنید، ابتدا باید از جاده چالوس به سمت مرزن آباد حرکت کنید. سپس به کلاردشت رفته و از کلاردشت نیز مسیر عباس آباد را در پیش بگیرید. پس از 7 کیلومتر رانندگی به ابتدای ارتفاعات مازیچال خواهید رسید. از اینجا به بعد جاده آسفالت نیست.

 

 

دوستان عاشق طبیعت به یاد داشته باشند که :

  1. آتشی را که روشن نموده‌اید را حتماً خاموش کنید.
  2. زباله‌ها را در بیعت رها نکنید.
  3. از بریدن و شکستن شاخه درختان جدا اجتناب نمایید.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
خرید شارژ تلفن همراه، شارژ مستقیم، کارت شارژ ، شارژ وایمکس ایرانسل، گیفت کارت، آنتی ویروس و پرداخت قبوض خرید شارژ تلفن همراه، شارژ مستقیم، کارت شارژ ...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا