تکنولوژیعلم و دانش

طراحی خاص سوئیسی در مریخ

طراحی گنبدهای پوشیده یخ برای سکونت در مریخ

با اخبار تکنولوژی ساخت وساز از مجله گالری با شما هستیم ، پژوهشگران سوئیسی برای ساخت سکونتگاه طولانی مدت در مریخ به دنبال اجرای طرح های منحصر به فردی هستند که یکی از فناوری های جدید ساخت و طراحی گنبدهای پوشیده یخی است . استفاده از مریخ به یکی از برنامه های آتی کشورهای پیشرفته مبدل شده و از هم اکنون رقابت برای این کار میان برخی کشورهای آمریکایی، اروپایی و آسیایی آغاز شده است. در ادامه با طراحی خاص سوئیسی در مریخ بیشتر آشنا خواهید شد پس با ما در ادامه اخبار تکنولوژی از مجله گالری همراه شوید .

دانشمندان دانشگاه پلی تکنیک لوزان سوئیس به همین منظور طرحی مفصل و چند مرحله ای را در نظر گرفته اند که متضمن برپایی یک سازه ویژه در یکی از قطب های سیاره مریخ است تا بتوان از این طریق برای سکونت دائمی انسان در مریخ برنامه ریزی کرد.

پژوهشگران دانشگاه لوزان معتقدند که قطب کره مریخ بهترین محل برای برپایی اقامتگاه دائمی به منظور سکونتگاه انسانها است. زیرا در این بخش از مریخ شواهدی از وجود حیات در گذشته های دور وجود دارد و احتمال می رود بتوان از این بخش از مریخ منابع آب و دیگر نیازهای طبیعی را استخراج کرد. بر همین اساس و طی 20 سال آینده شش فضانورد در زمان آغاز تابستان در قطب شمال مریخ به این بخش از سیاره سرخ رنگ اعزام می شوند تا ظرف مدت 288 روز سکونتگاه برنامه ریزی شده را بسازند.

طراحی گنبدهای پوشیده یخ برای سکونت در مریخ
طراحی گنبدهای پوشیده یخ برای سکونت در مریخ

البته برای ساخت و اجرای سازه های پیش بینی شده از ربات ها هم کمک گرفته می شود و در هر بار فرود سفینه حامل فضانوردان 110 تن مصالح ساختمانی و غیره به مریخ منتقل می شوند.

اولین سکونتگاه شامل سه بخش هسته مرکزی ، کپسول های جداگانه و یک گنبد مرتفع است. این مجموعه دارای 12.5 متر ارتفاع بوده و عرض گنبد آن هم 5 متر است که حداقل امکانات لازم برای زندگی را فراهم می آورد. فضانوردان در گنبد زندگی کرده و کپسول هم به عنوان مخزن اکسیژن مورد استفاده قرار می گیرد.

جنس گنبد این مجموعه از پارچه پلی اتیلن است که با سه متر یخ پوشانده می شود تا فرایند عایق سازی کل مجموعه و حفاظت از آن در برابر تشعشعات خطرناک خورشیدی و شهاب سنگ های کوچک تکمیل شود.

انتظار میرود کل فرایند ساخت این سکونتگاه با شش بار جابجایی سفینه فضایی اختصاصی 9 ماه به طول بیانجامد و البته برخی منابع مانند آب، دی اکسید کربن، سیلیکون، آهن، آلومینیوم و سولفور هم از سیاره مریخ تامین می شود.

جهت دریافت آخرین اخبار ساخت وساز ، فناوری و تکنولوژی ساختمان با مجله گالری ساخت وساز همراه شوید .

4/5 - (1 امتیاز)
خرید شارژ تلفن همراه، شارژ مستقیم، کارت شارژ ، شارژ وایمکس ایرانسل، گیفت کارت، آنتی ویروس و پرداخت قبوض خرید شارژ تلفن همراه، شارژ مستقیم، کارت شارژ ...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا